Opole, jak każde miasto w Polsce podzielone jest na dzielnice oraz osiedla. Niestety podział administracyjny ustalony przez urzędników to jedno, a potocznie funkcjonujące określenia, utarte nazwy w społeczeństwie często od siebie odbiegają. W codziennym życiu i komunikacji pomiędzy ludźmi częściej stosuje się określenia potoczne, niezgodne z podziałem administracyjnym Opola i nie jest to specjalny problem. Na tyle że rzadko mamy do czynienia ze sprawami urzędowymi że ten model zapewne będzie funkcjonował jeszcze długo.
Podział administracyjny ma także swoje zostawanie w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami. Opolscy pośrednicy muszą jednak posługiwać się zarówno podziałem urzędowym jak i potocznym. Z jeden strony dokonują weryfikacji nieruchomości w urzędach i posługują się urzędowym podziałem a z drugiej rozmawiają z klientami w swoich biurach, którzy w większości stosują potoczny podział. To wszystko sprawia, że często dochodzi do nieporozumień i niejasności, zarówno u poszukujących nieruchomości jak i sprzedających.
Obecnie Opole administracyjnie posiada następujące dzielnice: Bierkowice, Gosławice, Groszowice, Grotowice, Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina, Nowa Wieś Królewska, Półwieś, Szczepanowice, Śródmieście, Wójtowa Wieś, Wróblin, Wyspa Bolko, Wyspa Pasieka, Zakrzów, Zaodrze. Cztery z tych dzielnic posiadają ustanowione w 2009 roku rady dzielnic. Mieszkańcy Opola mieszkają na osiedlach: Armii Krajowej, Bolko, Chabrów, Dambonia, Festival Park, Kolorowe, Malinka, Medyk, Metalchem, Przylesie i Słoneczne.